2017 Festival Schedule

Download this year's schedule to print out at home!
PDF letter sizePDF legal size

Our festival schedule is available as a downloadable PDF file that you can view on your computer or mobile device, or print out to bring with you. Just tap the buttons above for the letter-sized (8.5x11) or legal-sized (11x17) versions.

Below, you can view the festival’s films and events in a basic timeline. Tap each date to expand and view the day’s activities; tap the film or event titles for additional details including locations, synopses, and trailers.

THURSDAY NOVEMBER 9th

1:00 PM – SPETTACOLO / 91 mins / documentary / subtitles

3:00 PM – THE UNKNOWN GIRL / 113 mins / narrative / subtitles

3:00 PM – THE UNTOLD TALES OF ARMISTEAD MAUPIN / 90 mins / documentary

4:00 PM – CHAVELA / 90 mins / documentary / subtitles

6:00 PM – THE FOREIGNER / 114 mins / narrative / Q&A / *Opening Night Film

6:00 PM – EVENT: GULF SHORES CULTURAL CENTER AUDITORIUM (Shorts Program) / 120 mins

FRIDAY NOVEMBER 10th

10:00 AM – ANIMATED SHORTS / 30 mins

10:00 AM – LETTERS FROM BAGHDAD / 95 mins / documentary / subtitles

10:30 AM – HOME TRUTH / 71 mins / documentary / Q&A

11:00 AM – ANGRY INUK / 85 mins / documentary / subtitles

12:00 PM – ELLA BRENNAN: COMMANDING THE TABLE / 96 mins / documentary / Q&A

12:00 PM – INTERNATIONAL SHORTS / 120 mins / subtitles

1:00 PM – FINDING OSCAR / 100 mins / documentary / subtitles

2:00 PM – I, DANIEL BLAKE / 100 mins / narrative

2:30 PM – USA SHORTS / 142 mins

3:00 PM – THE MIDWIFE / 117 / narrative / subtitles

4:00 PM – QUEST / 105 mins / narrative

5:00 PM – DOG YEARS / 94 mins / narrative

5:30 PM – BACK TO BURGUNDY / 93 mins / narrative / subtitles

6:00 PM – BECOMING WHO I WAS / 95 mins / documentary / subtitles

7:30 PM – FROM THE LAND OF THE MOON / 120 mins / narrative / subtitles

7:30 PM – LUCKY / 88 mins / narrative

SATURDAY NOVEMBER 11th

10:00 AM – HIGH EXPECTATIONS / 87 mins / narrative / subtitles

10:00 AM – TROPHY / 108 mins / documentary / subtitles

11:00 AM – ADELE AND EVERYTHING AFTER / 86 mins / documentary / Q&A

11:30 AM – FILMMAKER PANEL: TELL IT LIKE IT IS / 60 mins

12:00 PM – LOST ELEPHANTS / 93 mins / narrative / subtitles / Q&A

12:00 PM – SWAGGER / 104 mins / documentary / subtitles

1:00 PM – ALABAMA BOUND / 83 mins / documentary / Q&A

1:00 PM – FILMMAKER PANEL: THE HEART OF THE MATTER / 60 mins

2:00 PM – AL SHORTS / 93 mins / Q&A

2:30 PM – I DREAM IN ANOTHER LANGUAGE / 103 mins / narrative / subtitles

3:00 PM – ONE OCTOBER / 56 mins / documentary / Q&A

4:00 PM – A GHOST STORY / 90 mins / narrative

4:30 PM – FRANTZ / 113 mins / narrative / subtitles

4:30 PM – MAUDIE / 115 mins / narrative

6:00 PM – EVENT: IN CONVERSATION WITH SCOTT LUMPKIN / 60 mins

7:00 PM – EVENT: RED CARPET BLOCK PARTY /  entertainment / awards ceremony / food & refreshments

 

SUNDAY NOVEMBER 12th

10:00 AM – THE JOURNEY / 94 mins / narrative

10:00 AM – THE TRIP TO SPAIN / 115 mins / narrative

10:30 AM – KEDI / 79 mins / documentary / subtitles

12:00 PM – JASPER JONES / 105 mins / narrative

12:30 PM – BALLAD OF LEFTY BROWN / 111 mins / narrative

12:30 PM – LAST MEN IN ALEPPO / 104 mins / documentary / subtitles

2:00 PM – ABACUS / 88 mins / documentary

*3:00 PM – LUCKY / 88 mins / narrative *ENCORE* at USA BC venue

3:00 PM – TRUMAN / 108 mins / narrative / subtitles